browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Historia Drużyny

W roku 1987 dh. Małgorzata Śmidowicz postanawia założyć własną drużynę. We wrześniu tego samego roku udaje się do dh. Jarosława Rury, dostaje adres szkoły, w której może zrobić nabór do drużyny i rozpocząć działalność. Była to Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Armii Poznań przy ulicy Rawickiej 12/14.

W listopadzie 1987 roku, został zrobiony nabór równolegle, do drużyny żeńskiej i męskiej. Na pierwszą zbiórkę żeńską, którą poprowadziła dh. Gosia Śmidowicz, przyszło ok. 20 dziewcząt. Od tego czasu zbiórki odbywały się regularnie i do lutego 1988 roku, pracowano całą drużyną.

Przez ten okres nie posiadałyśmy nazwy, lecz trzeba było jakąś wybrać. Na jedną ze zbiórek dziewczyny miały „przynieść” ze sobą pomysły, z których miała zostać wybrana nazwa. Propozycje były różne: „Białe foczki”, „Łabędzice” i wiele innych. Jednak, aby pogodzić tak odmienne zdania, wybrano nazwę „Wędrowne Ptaki”, której pomysł podała dh. Gosia po przeczytaniu książek pt: „Harcerki 1939 -1945 ” z okresu II wojny. Była tam ukazana drużyna, która w 1945 zaczęła zrzeszać dziewczyny, które przeszły przez obozy koncentracyjne i przez pewien czas mieszkały w Szwecji. Tam je leczono pomagano wrócić do życia w oczekiwaniu na powrót do Ojczyzny. Harcerskie ideały pomogły im przetrwać. Za pierwszą drużynową Wędrownych Ptaków ze Szwecji uważana jest dh. Władysława Matuszewska.

22.02.1988 roku harcerki pojechały na Dziewiczą Górę, gdzie nadano naszej drużynie nazwę i numer: 55 Poznańska Żeńska Drużyna Harcerska „Wędrowne Ptaki”.

55

We wrześniu 1989 roku, odbyło się zebranie z rodzicami harcerek w sprawie przystąpienia naszej drużyny do ZHR. Pojawił się na nim dh hm. Aleksander Motała, który pomagał dh. Gosi przekonać rodziców do wstąpienia do ZHR . Wtedy to rodzice podpisali zgody na zmianę organizacji.
Po wystąpieniu z szeregów ZHP pozwolono naszej drużynie zostać w szkole, w której dotąd pracowałyśmy, co było dla „Wędrownych Ptaków” bardzo radosną wieścią, gdyż wiele drużyn wtedy traciło swe harcówki. Od tego czasu nazywałyśmy się 5 Poznańską Żeńską Drużyną Harcerską „Wędrowne Ptaki”.

zhr

W 1995 roku za kadencji dh. Anny Śmidowicz powstał hymn drużyny: „Otwarte oczy, uszy mieć”.

22.04.2011 roku za kadencji dh. Weroniki Stawińskiej nasza drużyna zdobyła patronkę- Janinę Lewandowską.

Hymn „Wędrownych Ptaków”

-Teresa Harsdorf – Bromowiczowa-

 Otwarte oczy, uszy mieć

I wszystko widzieć, wszędzie być,

Na każdą duszę rzucać sieć

I życiem wszystkich w koło żyć –

Oto wędrówki szlak

 

Przez miasto idziesz czy przez wieś

Człowieka trop i zwierza ślad

W zanadrzu wszystkim dary nieś

I hojnie darząc idź przez świat

Patrz czego, komu brak

DRUŻYNOWE 5 PŻDH „Wędrowne Ptaki” im. Janiny Lewandowskiej:

1. hm. Małgorzata Śmidowicz HR (Stawińska)

ramka_małgo_2

2. pwd. Urszula Sobieska

ula_sob

3. phm. Anna Śmidowicz HR (Jackowiak)

anna_jackowiak

4. pwd. Beata Mrozińska (Kaźmierczak)

beata_mroz

5. pwd. Zuzanna Pawłowska

ramka_zuza_p

6. pwd. Marta Marek wędr.

ramka_marta_m

7. pwd. Marta Bułat

ramka_marta_b2

8. phm. Werka Stawińska HR

ja

9. pwd. Zuzanna Klotzka wędr.

10. pwd. Zuzanna Staszek wędr.

11. pwd. Maria Musielak wędr.


Dodaj komentarz