browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Patronka

JANINA  ANTONINA  LEWANDOWSKA

 janinaJanina Antonina Lewandowska była córką Agnieszki Korsońskiej i Józefa Dowbora-Muśnickiego.

Urodziła się 22 kwietnia 1908r. w Charkowie (na terenie ówczesnej Rosji).

Studiowała w Konserwatorium Muzycznym-chciała być śpiewaczką. Brak zgody ojca i jej słaby głos sprawiły, że zrezygnowała z dalszego kształcenia się w tym kierunku. Pracowała na poczcie oraz na Wystawie Krajowej (dorywczo).

Janina zaczęła interesować się szybownictwem już w gimnazjum. Została członkinią Aeroklubu Poznańskiego, ukończyła Wyższą Szkołę Pilotażu oraz kursy we Lwowie i w Dęblinie w zakresie radiotelegrafii. W 1937r. została  skierowana na kurs radiotelegraficzny. Odbyła tam szkolenie na aparatach drukujących (tzw.juzach).

Była pierwsza kobietą w Europie, która wykonała skok spadochronowy z wysokości 5 km.lewandowska

Podczas pokazów szybowcowych w Tęgoborzu poznała Mieczysława Lewandowskiego-instruktora szybowcowego.

10 czerwca 1939r. Janina i Mieczysław wzięli ślub.

3 września 1939r. w drodze z Nekli do Wrześni dołączyła do rzutu kołowego Bazy Lotniczej Nr 3,pod dowództwem kpt. pil. Józef Sidora.

Prawdopodobnie 22 września dostała się do niewoli sowieckiej. Była przetrzymywana najpierw w Ostaszkowie, potem w obozie w Kozielsku. W czasie przesłuchań podobnie jak część oficerów zmieniła w zeznaniach swoje dane – podając, że urodziła się w 1914 r. oraz nieprawdziwe imię ojca Marian (z takimi danymi figuruje na liście wywozowej nr 0401, pod pozycją 53).

Transport wyruszył ok. 20 kwietnia 1940.

Zginęła najprawdopodobniej dnia następnego lub w dzień swoich urodzin, jako jedyna kobieta wśród zabitych.

Jej zwłoki zostały odnalezione przez Niemców podczas pierwszej ekshumacji z mogił katyńskich. Po identyfikacji jej czaszki, 4 listopada 2005 z honorami wojskowymi pochowano ją w specjalnej urnie w mogile rodziny Muśnickich na cmentarzu w Lusowie.

JLewandowska

 

Janina Lewandowska od 22.04.2011 roku jest patronką 5 Poznańskiej Żeńskiej Drużyny Harcerskiej „Wędrowne Ptaki”.


Dodaj komentarz